Benjamin Black

Zobrazit filtry
Autor
Rok vydání
Formát

Benjamin Black

Benjamin Black je pseudonym uznávaného autora Johna Banvilla. Jeho romány získaly mnohá ocenění, včetně prestižní Man Bookerovy ceny za román Moře (The Sea, česky 2006). Mimořádnou pozornost vzbudila také jeho Kniha doličná (The Book of Evidence, česky 1999). Pro české čtenáře je zajímavá jeho publikace Prague Pictures: A Portrait of the City z roku 2003, která vznikla na základě autorových návštěv Prahy. K pražské tematice se autor vrací historickým detektivním románem Zkrotit vlka (Prague Nights, česky 2017) z barvitého a tajemného prostředí dvora císaře Rudolfa II., který vychází v nakladatelství MOBA ve světové premiéře. V angličtině pak vyjde v červnu v nakladatelství Viking Press (Penguin Random House).
Jako Benjamin Black píše Banville detektivky – v češtině pravidelně vycházejí jeho příběhy s patologem-vyšetřovatelem doktorem Quirkem (Kdo je bez viny, Anatomie strachu, Elegie za April a další). V nich autor kromě dokonalé psychologie postav skvěle vystihl atmosféru irského Dublinu 50. let 20. století. Jeho „neformální“ detektiv Quirke se dočkal i zfilmování v kriminální sérii BBC One.

Na literární scénu vstoupil John Banville v roce 1970 sbírkou povídek Long Lankin. Většinu svého života strávil v Dublinu, kde působil jako novinář v denících The Irish Press a The Irish Times. Kromě literární práce se věnoval také dramatu a scenáristice. Banvillovy romány, ceněné kritikou i čtenáři, se pyšní velkým množstvím prestižních cen, je dokonce považován za jednoho z pravděpodobných kandidátů Nobelovy ceny za literaturu. Jeho styl je často přirovnáván k Proustovi a Nabokovovi. Sám se hlásí zejména k odkazu Heinricha von Kleista, jehož tři knihy adaptoval pro divadlo. Často se diskutuje o jeho návaznosti na linii moderní irské literatury, tvořenou Jamesem Joycem, Samuelem Beckettem nebo Henrym Jamesem. Banville bývá literárními kritiky označován za mistra současné angličtiny a jeho tvorba popisována jako dokonalá po řemeslné stránce, překrásná a oslnivá. David Mehegan z Boston Globe ho považuje za „jednoho z největších současných irských spisovatelů“.
Od roku 2007 je John Banville členem Královské společnosti pro literaturu se sídlem v Londýně, jejíž patronkou je Alžběta II.