Håkan Nesser

Nesser, Håkan

Håkan Nesser (Kumla, 1950) je jedním z celosvětově nejoblíbenějších švédských autorů. Žije střídavě ve Stockholmu a na ostrově Gotland. Jeho detektivní příběhy jsou neobyčejně úspěšné nejen v rodném Švédsku. Některé z nich byly zfilmovány. S elegancí dokáže střídat žánry, avšak největšího úspěchu dosáhl zejména díky sériím krimi příběhů v hlavní roli s inspektory Van Veeterenem a Gunnarem Barbarottim. Knihy Håkana Nessera byly přeložen do více než 25 jazyků a prodány ve více než 13 milionech výtiscích. Celý popis

Novinka
Zobrazit filtry
Autor
Rok vydání
Formát
Edice

Håkan Nesser

Håkan Nesser (Kumla, 1950) je jedním z celosvětově nejoblíbenějších švédských autorů. Žije střídavě ve Stockholmu a na ostrově Gotland. Jeho detektivní příběhy jsou neobyčejně úspěšné nejen v rodném Švédsku. Některé z nich byly zfilmovány. S elegancí dokáže střídat žánry, avšak největšího úspěchu dosáhl zejména díky sériím krimi příběhů v hlavní roli s inspektory Van Veeterenem a Gunnarem Barbarottim. Knihy Håkana Nessera byly přeložen do více než 25 jazyků a prodány ve více než 13 milionech výtiscích. Jsou zárukou nejlepší kvality v krimi žánru, ale také bezesných nocí, kdy knihu prostě nedokážete odložit. Jeho rukopis je nezaměnitelný. Dokázal vytvořit neobyčejně živé postavy detektiva Van Veeterena a inspektora Barbarottiho, kteří se pohybují v precizně zachyceném prostředí, inspirovaném zejména švédskými, nizozemskými, německými a polskými reáliemi.
Håkan Nesser býval učitelem na plný úvazek, první kniha mu vyšla v roce 1988 (román Koreografen), přesto ještě dalších deset let stál za katedrou, než se rozhodl stát spisovatelem na plný úvazek. V roce 1993 vyšel první příběh šéfinspektora Van Veeterena z města Maardam. Za krimi příběhy se zmiňovaným hrdinou, které vyšly ve více než 20 zemích s 10 miliony prodaných výtisků, získal celou řadu prestižních ocenění včetně European Crime Fiction Star Award, Swedish Crime Writers´Academy Prize (dosud zatím jako jediný autor získal tuto cenu třikrát), dánské Rosenkrantz-prisen (dosud zatím jako jediný autor získal tuto cenu dvakrát) a skandinávský Glass Key Award.
Po devatenácti letech a deseti knihách s inspektorem Van Veeterenem vyšel Nesserovi (2012) první příběh představující novou krimi sérii – tentokrát v hlavní roli s inspektorem Gunnarem Barbarottim  žijícím ve městě Kymlinge na jihu Švédska. Barbarottiho série se prodalo na 2 miliony knih v 10 zemích světa.
Mezi další velmi dobře čtenářsky přijatá Nesserova díla se řadí: romány A Summer with Kim Novak a The Shadows and The Rain, filozofický thriller The Fly and The Eternity, epistolární román Dear Agnes! a celá řada dalších děl.