Petr Eidler

Zobrazit filtry
Autor
Rok vydání
Formát
Edice

Petr Eidler

Pod tímto pseudonymem vydává od roku 1991 detektivky (Kritická noc, Jáma, v nakl. MOBA Muž na špinavou práci a Sebranka). Pod vlastním jménem Petr Balajka vydal vedle odborných studií (oblast dějiny fotografie ad.) roku 2006 román Viktor a Lady ze Shalottu a nyní pracuje na dalším. Absolvent bohemistiky na pražské Filozofické fakultě. Pracoval jako redaktor v několika nakladatelstvích, od 1991 samostatně podniká. Žije v Praze, je ženatý a má syna Martina. Mezi jeho zájmy patří opera, výtvarné umění a kynologie.
Z detektivní literatury má nejraději G. Simenona pro jedinečnou atmosféru a psychologické vykreslení jednajících postav, P.D. Jamesovou a některé americké detektivkáře jako E.S. Gardner, L. Block nebo E. Leonard.
Detektivky píše v první osobě, protože, jak říká, to dává větší spád a důraznější tah na bránu. Jeho bezejmenný soukromý detektiv není žádný superman ani geniální mozek, spíš je obyčejný než výjimečný, vyznačuje se však houževnatostí a poctivostí. Dokonce ani vyřešení případu nebývá až tak jeho zásluha, vždy se na tom podílejí i standardní vyšetřovací složky, s nimiž ho spojuje přítelkyně Kateřina, zaměstnaná jako policejní mluvčí.
„Psaní detektivek považuji za skvělou a vzrušující duševní rozcvičku. Domnívám se, že právě dnešní doba dravých podnikatelů, tunelářů, korupce, která prorůstá celou společnosti, poskytuje nebývalou inspiraci k literárnímu ztvárnění. Jsem přesvědčený, že právě detektivka, oproti jiným žánrům, může nejvěrněji zobrazit aktuální stav společnosti.“