Thomas McConnell, Dřevěný král

Československo, březen 1939: sníh zasypává město, které obsazují nacisté. Ještě než roztaje ledovka na silnicích, všechno se změní – nejen pro celou zemi, ale i pro Viktora Trna.Zpočátku není obsazení země tak zjevné a vůbec pochopit nepřijatelnost každodenní okupační reality chvíli trvá. A Viktor Trn, přestože přišel o místo profesora historie, chce zůstat optimistou. Snaží se pro svou rodinu uchovat i to málo ze svobodného života, co ještě může. Do jejich malého brněnského bytu však z rádia znějí stále horší zprávy o tom, jak Evropa ustupuje Německu. Přátelé jsou zatýkáni, v nedaleké budově kolejí se popravuje. Trn musí ochránit svého malého syna, ale zároveň dobře ví, jak může být útěk z jejich vlasti nebezpečný.Ovšem když začnou Brno ohrožovat nálety, musí se Viktor Trn rozhodnout: buď se stáhne do bezpečí rodinného kruhu, anebo se připojí k odboji. Nakonec se Trn ocitá sevřený mezi dvěma obrovskými armádami – a musí si vybrat, jak zachrání všechny, které miluje.

Temná ironie dějin během okupace Československa v románu Dřevěný král amerického spisovatele Thomase McConnella

 „McConnellova kniha dokonale vykresluje tíživý život Čechů za okupace. Dramatická atmosféra románu graduje od úplného začátku a vrcholí obzvláště silným finále.“ —Library Journal

Jak se dostal profesor angličtiny University of South Carolina Upstate Thomas McConnell k tematice druhé světové války v Československu a Brně? Po univerzitních studiích stipendistou Fulbrightovy komise v České republice, kde na Masarykově univerzitě v Brně vyučoval americkou literaturu a tvůrčí psaní.

Jeho excelentní román je temnou ironií dějin, ve které čtenář však najde i soucit, lidskou slušnost a odvahu,“ popisuje Dřevěného krále známý spisovatel Ron Rash.

Román do češtiny přeložil z originálu The Wooden King Alexandr Neuman, vychází v nakladatelství MOBA.

Thomas McConnell, Dřevěný král

Československo, březen 1939: sníh zasypává město, které obsazují nacisté. Ještě než roztaje ledovka na silnicích, všechno se změní – nejen pro celou zemi, ale i pro Viktora Trna.
Zpočátku není obsazení země tak zjevné a vůbec pochopit nepřijatelnost každodenní okupační reality chvíli trvá. A Viktor Trn, přestože přišel o místo profesora historie, chce zůstat optimistou. Snaží se pro svou rodinu uchovat i to málo ze svobodného života, co ještě může. Do jejich malého brněnského bytu však z rádia znějí stále horší zprávy o tom, jak Evropa ustupuje Německu. Přátelé jsou zatýkáni, v nedaleké budově kolejí se popravuje. Trn musí ochránit svého malého syna, ale zároveň dobře ví, jak může být útěk z jejich vlasti nebezpečný.
Ovšem když začnou Brno ohrožovat nálety, musí se Viktor Trn rozhodnout: buď se stáhne do bezpečí rodinného kruhu, anebo se připojí k odboji. Nakonec se Trn ocitá sevřený mezi dvěma obrovskými armádami – a musí si vybrat, jak zachrání všechny, které miluje.

V příloze naleznete ukázku z knihy Dřevěný král.

 

Tagy

Zaujal vás tento text? Sdílejte ho s přáteli!