Tisková zpráva k Husitské epopeji VII od Vlastimila Vondrušky

V listopadu 2018 vychází poslední, sedmý díl Husitské epopeje, nejrozsáhlejšího historického románového cyklu, jaký byl dosud v české literatuře vydán.

V listopadu 2018 vychází poslední, sedmý díl Husitské epopeje, nejrozsáhlejšího historického románového cyklu, jaký byl dosud v české literatuře vydán.
Základní technická data - celá Husitská epopej má 7 dílů, 417 kapitol a 4360 stran. Zabírá úsek českých dějin od roku 1400 do roku 1485, kdy byl uzavřen kutnohorský náboženský smír, který s definitivní platností ukončil náboženské války u nás a byl vzorem pro pozdější protestantská hnutí v jiných zemích.

Románový cyklus vypráví na pozadí skutečných historických událostí osudy čtyř generací rodu píseckých Prokopů, kteří prožívají události té doby, ale současně žijí svůj život prostých lidí. I v krutých kulisách války, násilí a moru si dokážou najít štěstí, lásku a smysl života. Aby nebyl pohled na husitskou revoluci jednostranně ideologicky zkreslený, jsou někteří členové rodu kališníky, zatímco další zůstali katolíky, a každý z nich se dívá na události kolem sebe očima své víry. To umožnilo autorovi nechat na čtenářích, aby přemýšleli o tom, kde vlastně byla pravda. Neboť faktem je, že obě strany měly část pravdy, obě páchaly násilí, ale současně se snažily o usmíření. Navzdory náboženským rozporům je totiž mnohé spojovalo, především se vždycky snažili bránit svou vlast před cizáky.

O literárním záměru při psaní Husitské epopeje autor říká: „Každý historický román je umělecká stylizace, Aloise Jiráska či Umberta Ecca nevyjímaje. Na společnost se jako spisovatel dívám pohledem, který se samozřejmě nemusí líbit každému. Ale snažím se být vždy věrohodný a spravedlivý a říkat i nepříjemné pravdy. Mým základním cílem bylo pochopit naše předky bez zbytečné glorifikace a ideologizace, ale na druhou stranu také bez podceňování a předsudků. Je totiž dobré vracet se k tomu, co dělali naši předkové, neboť pokud pochopíme je, pochopíme i současnost. Základní mechanismy chodu společnosti se neustále opakují. Proto jsem se snažil vykreslit problémy té rozbouřené doby, neboť dnes v mnoha ohledech prožíváme totéž. Jen toho násilí je méně. Chtěl jsem ukázat, jakou tragédií je pro každý národ, pokud se kvůli ideologii, sobectví vládců a nadutosti jejich sluhů hloubí mezi prostým lidem příkopy. Tak tomu bylo za feudalismu, kapitalismu, socialismu a je i dneska. Husitská epopej vypráví o časech revoluce a válek, ale přesto je to oslava lidské odpovědnosti a moudrosti, s jakou většina členů románového rodu Prokopů žila.“

O autorovi: Vlastimil Vondruška je v současné době jedním z nejúspěšnějších českých spisovatelů. Dosud napsal cca 60 románů, 20 populárně naučných knih, několik divadelních her a rozhlasových dramatizací a scénář k historickému filmu Jménem krále, kromě toho se věnuje také publicistice. Jeho historické romány vycházejí úspěšně v Německu. Podle oficiálních statistik je nejoblíbenějším autorem v českých knihovnách. Dosud se prodalo zhruba 1,2 miliónu jeho knih. Za svou tvorbu obdržel státní vyznamenání a řadu dalších ocenění.

Tagy

Zaujal vás tento text? Sdílejte ho s přáteli!